Či už ste začiatočník, alebo pokročilý, chcete svoju meditačnú prax podporiť v skupine, alebo sa s meditáciou len zoznamujete, urobte si v stredajšie letné rána čas sám/sama pre seba.

Čo vás na Osho vipassana čaká?

Krátke inštrukcie a hodinová meditácia vipassana – najväčší klenot budhistickej tradície. Vipassana je meditáciou vhľadu a bdelej všímavosti. Učí nás všetko vidieť, vnímať a prijímať tak, ako to je, a tým rozpúšťať ilúzie nielen o sebe, ale aj o druhých, o našich vzťahoch a o svete. Nie je to sama o sebe koncentračná technika, využíva vždy pre pozorovanie to, čo sa práve deje, tak, ako sa to deje. Meditácia pozostáva zo 45 sedenia a 15 minútovej meditácie v chôdzi, prípadne sedenia v celom trvaní 60 minút.

Prečo meditovať?

Pravidelná meditácia preukázateľne:
– posilňuje imunitný systém
– zlepšuje pozornosť
– znižuje krvný tlak a riziko srdcových ochorení
– zlepšuje úzkosť a depresiu
– zvyšuje empatiu a súcit
– zlepšuje spánok a pomáha vyrovnať sa s fyzickou i psychickou bolesťou.

Cena: dobrovoľný príspevok

Miesto: Pri dobrom počasí prebieha meditácia v parku pred domom. V prípade dažďa prebieha vo vnútri na Kmeťovom námestí 3, 5. poschodie.

Čo si doniesť: niečo pod zadok, aby ste vydržali 45 min sedieť; fľašu s vodou

Prihlášky: Na meditáciu sa môžete pridať spontánne aj bez prihlášky, v prípade, že sa akcia zruší, alebo presunie, však nebudete informovaní. Prihlásiť sa môžete formulárom vpravo, alebo mailom na info@laskia.sk.

Osho o meditácii

„Meditácia je odpočinok, absolútny odpočinok, plné zastavenie všetkej aktivity – fyzickej, mentálnej, emocionálnej. Keď sa nachádzate v takom hlbokom odpočinku, že sa vo vašom vnútri nič nehýbe, keď všetka aktivita ustane – ako keď hlboko spíte a predsa ste hore – príde uvedomenie toho, kto ste. Zrazu sa otvorí okno. Nemôže byť otvorené úsilím, pretože úsilie vytvára napätie – a napätie je príčinou všetkej našej mizérie. Preto je veľmi dôležité pochopiť, že meditácia nie je úsilie.

Človek musí byť ohľadom meditácie veľmi hravý, naučiť sa užívať si ju ako zábavu. Nesmie byť ohľadom nej vážny – buďte vážni a miniete. Človek musí do toho ísť veľmi radostne. A musí si byť vedomý toho, že je to padanie do hlbšieho a hlbšieho odpočinku. Nie je to koncentrácia, presne naopak, je to relaxácia. Keď ste úplne uvoľnení, po prvýkrát začnete cítiť svoju realitu; stretnete sa tvárou v tvár so svojim bytím. Keď ste zapojení do aktivity, ste takí zaneprázdnení, že nedokážete sami seba vidieť. Preto všetku aktivitu musíte pustiť, aspoň na pár hodín denne.

To je ale len na začiatok. Keď sa naučíte umenie zotrvávania v kľude, môžete byť aktívni a tichí súčasne, pretože viete, že pokoj je niečo tak hlboké, že to nemôže byť narušené ničím vonkajším. Aktivita sa odohráva vonku a v centre zostávate tichí. Potom môžete byť v meditácii 24 hodín denne a pokračovať vo všetkých aktivitách všedného života.

Ale pamätajte, meditácia nie je nič, čo pochádza z mysle. Je to niečo za mysľou. Prvým krokom je byť voči tomu hravý. Pokiaľ nie ste hraví, myseľ môže meditáciu zničiť. Obráti ju na ďalší egotrip; urobí vás veľmi vážnymi. Začnete si myslieť: „Som veľký meditátor. Som duchovnejší ako iní ľudia.“ To sa stalo tisícom takzvaných svätcov, moralistov, duchovných ľudí: iba ďalej hrajú hry – subtílne hry ega.

[pt_view id="31bad8fl18"]

Prihláškový formulár

No Fields Found.

Prihláste sa k odberu newsletteru a dostávajte novinky o akciách!

No Fields Found.