10 každodenných tipov proti stresu

od máj 7, 2020osobný rozvoj, stres, terapie

10 každodenných tipov proti stresu

od | 7 máj, 2020 | osobný rozvoj, stres, terapie

Zamotali ste sa do špirály stresu? Nie každá situácia sa dá hneď vyriešiť. Dá sa z nej ale aspoň na chvíľu vyliezť a dočerpať sily. Venovať problémom ešte viac času a ešte viac energie a premýšľania v nádeji, že to už „vyriešime“, nás často iba zanechá totálne vyčerpaných. (Než sa do toho pustíme odznovu) V takomto stave nie sme dobrí sami na seba, a nie sme ani dobrými rodičmi, partnermi, či priateľmi. Stres totiž:

  • znižuje našu schopnosť empatie a súcitu
  • podnecuje sebeckosť a agresívnosť, vidí realitu cez filter ´Ja alebo oni´
  • vyvoláva pocit izolácie od druhých
  • zastavuje výdaj energie smerom von, zatvára a núti nás zadržiavať a hromadiť
  • spôsobuje zvýšenú dráždivosť všetkých zmyslov a nervového systému
  • narušuje spánok a trávenie

Pokiaľ ste sa v tom našli, skúste zaradiť do svojho života malé zvyky, ktoré vám pomôžu sa upokojiť. Možno vaše starosti nevyriešia, ale môžu vám pomôcť dobre sa s nimi vyrovnávať. Mnohé z týchto aktivít môžete začleniť do svojho večerného programu s deťmi, či partnerom. Dobré tipy však nájdu aj tí, čo sú sami.

Ako prekonať stres a čo vám pomôže zrelaxovať?

1. jedlo, najmä cmúľanie a sanie (neodporúčam využívať dlhodobo? !) Urobte si večer teplé kakao a užite si ho cez slamku!

2. silnejší plošný tlak na koži – objatie, pevný dotyk, masáž chodidiel alebo akejkoľvek časti tela: masírujte svojim deťom chodidlá pred spaním, vybudujete im skvelý základ do života! To isté môžete pridať do programu so svojim partnerom.
Ak ste sami: Určite viete aké je ukľudňujúce hladkať domácich miláčikov, také isté endorfíny však produkuje aj dotyk samotnej zajačej či jahňacej kožušinky. Pokiaľ ste sami a chýba vám pocit, že vás niekto drží, kúpte si hladkaciu rukavicu zo zajačej srsti, alebo vyskúšajte zázračnú záťažovú deku, ktorá vytvorí pre váš nervový systém pocit, že vás niekto pevne a bezpečne drží.

3. doprajte si smiech a jednoduché hry, kde ide o zábavu, ale nie o súťaženie.

4. hlboké dýchanie a pomalé typy cvičení. Vytvorte si svoj večerný rituál jemného natiahnutia sa s hlbokým predýchaním.

5. pocit že sme videní, počutí, prijatí (nemusí zahŕňať žiadne rady ani pomáhanie), funguje aj cez telefón, ale bohužiaľ nie cez lajky na fb ?. Doprajte si z času na čas s partnerom alebo priateľmi časovo jasne ohraničené zdieľanie, kde nikto nekomentuje, nedáva rady a k zdieľaným témam sa ani následne nevracia. Získate tak vzácny čas, kde sa môžete ukázať a ste prijatí vo svojej pravde a zraniteľnosti.

6. zastavenie sa a spravenie sebareflexie – napíšte si na papier, čoho sa (v kontexte vašich každodenných stresov) bojíte, čo najhoršie sa môže stať, aké máte možnosti, kto by vám vedel pomôcť. Pokiaľ to vyvoláva veľmi silné emócie, radšej túto aktivitu robte s terapeutom.

7. pohybové vyjadrenie (tanec, skákanie, vytriasanie)

8. intimita, nielen v sexuálnom kontexte

9. pobyt v prírode, pôdne baktérie (áno, hrabanie v zemi s holými rukami preukázateľne mení mikrobióm čreva a s ním aj našu hormonálnu rovnováhu!)

10. pocit užitočnosti – uvedomenie, komu môžem s tým, čo mám, stále pomôcť!

Pokiaľ zažívate stres dlhodobo, alebo vo veľmi intenzívnej miere, nebojujte sami, aj z toho si totiž môžete vyrobiť nový stres namiesto jeho prekonania. Oslovte radšej profesionála, a buďte zase sami sebou!

ODBER NOVINIEK
No Fields Found.

NAJBLIŽŠIE AKCIE

Trauma a zdravie - návrat odolnosti ONLINE

KEDY: 28/03/2024 - 25/04/2024
o 19:00 - 21:00
KDE: Online, Zoom
voľné miesta

Konštelácie traumy

KEDY: 12/04/2024 - 13/04/2024
o 10:00 - 18:00
KDE: Klincová 743/20, Bratislava
voľné miesta

Konštelačná sobota v Poprade

KEDY: 27/04/2024
o 10:00 - 18:30
KDE: Nábr. Jána Pavla II. 16, Poprad
voľné miesta

> všetky kurzy <