Temné stránky osobného rozvoja

od | 30 dec, 2024 | Uncategorized @sk

“Prečo by mala dostať povýšenie vaša kolegyňa a nie vy? Prečo by ste si nemohli kúpiť auto, keď už majú nové auto všetci susedia? Prečo by ste nemohli byť úspešní, keď môžu byť úspešní druhí?”

Nad týmito a podobnými vetami sa mi už asi päť minút dvíha žalúdok na nemenovanom ženskom festivale osobného rozvoja, kde z pódia hecuje katalógový šarmantný mladík s perfektne zastrihnutou briadkou, talianskymi topánkami a opaskom z krokodílej kože. Má dokonale zvládnutý prejav, hodný americkej školy podomových predajcov a manažérov pyramídových hier – tú správnu bohatú intonáciu, sebavedomú, vopred pripravenú gestikuláciu, skryto manipulatívne vety a naoko jednoduché, osobne mierené otázky, ktoré pomaly menia skupinu v hypnotizované, pritakajúce a nadšené stádo.

Prednáška (aspoň jej prvé minúty, ďalej sa totiž neúčastním) je o pozitívnom myslení, nahrávaní svojich zámerov do podvedomia a ich manifestácii do reality. Nedozvedela som sa, či sa na konci ponúkal nejaký balíček služieb, alebo či prednáška zožala veľký potlesk.

Pýtate sa, čo na tom všetkom nie je v poriadku? Na prvý pohľad vlastne nič. Zámery fungujú. Práca s podvedomím funguje. Programovanie a manifestácia prianí do reality funguje. Tak kde je problém? V nás.

Chudobný guru, bohatý guru

Ešte pred 20-30 rokmi sa osobný rozvoj, vtedy skôr chápaný ako súčasť nejakej duchovnej praxe (a praxou nemyslím semináre, prednášky, či čítanie kníh a citátov), spájal skôr so sklonmi k asketizmu. Čistota ducha a pokročilosť vývoja bola priamo úmerná miere oslobodenia od majetku a hmotných statkov. Nejedna duchovná škola či duchovný adept si z dôkazov odpútania od hmoty spravil verejnú súťaž. Nakoniec, takých jedincov, čo s hrdosťou lipnú na svojom duchovnom nelipnutí tu máme dosť aj dnes.

Po Oshovej revolúcii, kedy sa duchovno ukázalo ruka v ruke so svetskými vymoženosťami, biznisom a bohatstvom, prišiel úplne nový model a nemožné sa stalo možným. A k tomu pribudlo moderné hnutie osobného rozvoja a ezoteriky – čudesná forma sebazdokonaľovania a rastu, ktorá miluje slová ako terapia, duchovno a spiritualita, ale často tým myslí len pozitívne motivačné citáty, zmes mestského šamanizmu a kvantovej fyziky pre deti, takže nikto presne nevie, čo to presne znamená, kde to začína a kde končí.

V každom prípade už všetci vieme, že byť “duchovný” znamená byť úspešný. Pokiaľ ešte nie ste bohatý, je to preto, že ešte nemáte niečo spracované. Pokiaľ vaša firma ešte neprosperuje, je to preto, že nemyslíte pozitívne, alebo potrebujete ísť na odblokovanie. Stále sa prebíjate? Ešte spaľujete karmu. O vašej duchovnosti vypovedá veľkosť vášho feng shui domu, zenovej záhrady od architekta, počet týždňov, ktoré si nemusíte špiniť ruky prácou a početnosť drahých duchovných zájazdov na koniec sveta.

Dostávame sa k silným duchovným technikám, len naše túžby ostávajú prízemné. Vlastne by to nemusel byť problém. Niektoré kultúry si s tým nikdy príliš nelámali hlavu. Prekliatie? Žiaden problém. Získanie muža proti jeho slobodnej vôli (o čom je vlastne celá Kurandera)? Žiaden problém. Politický úspech a obrovská moc? Aj to zabezpečíme. Málokto však dodá, že za to príde naozaj veľký účet.

Ísť proti prúdu

Myseľ rada robí svet čierno-biely. Rada rozdeľuje na dobré a zlé. Iba predmet jej hier sa mení. Naše otročenie jej predstavám však zostáva. Rovnako ako predstava, že to naše je lepšie a správnejšie, nech už je to čokoľvek, aj to, proti čomu sme boli ešte včera. Materialista môže veriť len vede, náhode, alebo sám sebe. Duchovný človek však môže často upadnúť do podobného magického myslenia, aké mali vyznávači gréckych bohov. Bohatstvo, zdravie, dobrý partner atď znamená priazeň vesmíru, alebo dobrú karmu. Chudoba, choroba, nešťastie, znamená trest, zlú karmu. Pri takomto zmýšľaní skoro dôjdeme k záveru, že ľudia, čo sú bohatí, zdraví, šťastní a darí sa im, si to nejako zaslúžia, robia niečo dobre, majú to za odmenu, a ľudia, čo sú chorí, chudobní, alebo skúšaní životnými okolnosťami robia niečo zle, musia sa naučiť nejakú lekciu, alebo platia za niečo z minulosti. Takáto predstava je veľmi nebezpečná. (pozri článok Zmysel choroby: Aký typ pomoci naozaj pomáha?)

Život je omnoho komplexnejší, než dokážeme pochopiť a myslieť si, že naše malé vedomie vie lepšie, čo je správne, a ako má náš život vyzerať, je v lepšom prípade smiešne. Keď tomuto malému, sebeckému vedomiu navyše dodáme silné nástroje, pripravujeme si ozajstnú katastrofu.

V tom, ako je vystavaný náš život, ako sa nám darí, s čím sa potýkame a aké máme možnosti, sa stretáva minulosť, prítomnosť, i budúcnosť. V spoznávaní zákonov karmy sa nám podarilo poodkryť závoj niektorých súvislostí minulosti. Prítomnosť nám ukazuje, čo každodenne tvoríme svojimi postojmi a naladením. Ale je tu ešte ďalšia tajuplná sila, ktorá nás formuje, s ktorou dokáže byť v kontakte len málokto. Každý vývoj spočíva v pohybe od jedného bodu k druhému. Strom rastie od semienka k svojej plnej forme a veľkosti, aj hlboko pod zemou už má v sebe zapísaný svoj dospelý tvar.

Eva A. Fridman, MA, CST

Eva A. Fridman, MA, CST

terapeutka a lektorka zameraná na prácu s telom tlmočníčka odborných výcvikov a kurzov rebelka s veľkou dušou

Pracujem so somatickou terapiou a pomáham klientom pochopiť prepojenie tela, emócií a psychiky. Zameriavam sa na integráciu prenatálnych a perinatálnych zážitkov, prácu s vnútorným dieťaťom a systemickú rodinnú terapiu.

Verím, že zmena je možná, pretože som si tým sama prešla. Pôsobím aj ako tlmočníčka odborných výcvikov a seminárov.