V jednom veľkom indickom meste žila žena menom Kisa. Kisa bola vydatá za bohatého obchodníka a viedla dobrý život. Jej prvorodený syn, ktorý mal iba jeden rok, však jedného dňa náhle ochorel a zakrátko zomrel. Kisu prepadol nesmierny žial. Nemienila sa však so smrťou syna zmieriť. Vzala jeho telo a obchádzala všetkých bylinkárov, svätcov, i lekárov, ponúkajúc všetko, čo má, len aby jej synovi vrátili život.

Jej rodine sa zdalo, že sa od žiaľu musela pomiatnuť. Kisa sa však nedala zastaviť. Tak ubehol aj celý druhý deň. Nikto si netrúfol ponúknuť Kise pomoc. Až neskoro večer narazila na mnícha, ktorý jej prezradil, že na okraji mesta sa práve v ten deň usídlil Gautama Buddha, o ktorom sa vedelo, že vykonal veľa zázrakov.

Ešte pred svitaním čakala Kisa s telom svojho syna v náručí v zástupe, ktorý sa prišiel Buddhovi pokloniť. Buddha, obklopený svojimi žiakmi, vypočul jej prosbu a na chvíľu sa odmlčal. Na veľké prekvapenie, ba aj pohoršenie svojich žiakov jej odpovedal: „Splním tvoje želanie. Vrátim tvojmu dieťaťu život. Musíš však najprv ísť do mesta a priniesť mi 5 horčičných semienok z domu, ktorý nikdy nenavštívila smrť.“ Kisa tam nechala zavinuté telíčko svojho syna a už o chvíľu bežala čo jej sily stačili naspäť do ulíc mesta.

Na krajinu i mesto pomaly padal súmrak a zástupy okolo Buddhu preriedli, až sa nakoniec vytratili. No Buddha stále čakal. Už bola noc, keď sa Kisa pomalým krokom vrátila k Buddhovi. Navštívila paláce, bohaté štvrte, i búdy žobrákov, prichádzala však s prázdnymi rukami. Hlboko sa Buddhovi uklonila, bez slova vzala telo svojho syna a odniesla ho naspäť do domu svojej rodiny, aby vykonali pohrebný rituál. To, čo celé dni odmietala vidieť, si konečne našlo cestu do jej srdca – že smrť je nevyhnutná pre každého, pretože patrí k životu. Kisa sa však vrátila k Buddhovi, stala sa jeho žiačkou a už nikdy neopustila svoje nové miesto po jeho boku.

Text je voľným prekladom jedného z dochovaných príbehov o Buddhovi Gautamovi Siddharthovi. Ostatné texty sú voľne dostupné v anglickom jazyku.

Ďakujem, že rešpektujete autorské práva prekladu a text kopírujete len v plnom znení s aktívnym linkom.

Pomoc, ktorá nepomáha

Máte vo svojom živote nejakých samozvaných radcov? Stáva sa vám, že niečo zdieľate a ani sa nestačíte diviť, už sa ...
Čítať Viac

10 každodenných tipov proti stresu

Zamotali ste sa do špirály stresu? Nie každá situácia sa dá hneď vyriešiť. Dá sa z nej ale aspoň na ...
Čítať Viac

Prax súcitu v čase krízy

Moje sklony k sociologickému bádaniu si za posledné mesiace prišli na svoje. Záhady ľudského správania v krízových a záťažových situáciách mi priniesli mnoho ...
Čítať Viac

NAJBLIŽŠIE AKCIE

13/07/2022
Konštelovací a čarovací večer
Hagia Sophia – oáza pre telo i dušu, Bratislava
18:30 - 22:00

 

10/09/2022
Miesto pre lásku - konštelačná sobota v Poprade
Jogacentrum (oproti OD Prior), Poprad
10:00 - 18:00

 

21/09/2022 - 02/11/2022
Konštelačný kruh - podporná skupina 1
Hagia Sophia – oáza pre telo i dušu, Bratislava
18:30 - 21:30

 

24/09/2022
Miesto pre lásku - konštelačná sobota v Bratislave
Hagia Sophia – oáza pre telo i dušu, Bratislava
10:00 - 18:00

 

> všetky kurzy <