“Meditácia je odpočinok, absolútny odpočinok, plné zastavenie všetkej aktivity – fyzickej, mentálnej, emocionálnej. Keď sa nachádzate v takom hlbokom odpočinku, že sa vo vašom vnútri nič nehýbe, keď všetka aktivita ustane – ako keď hlboko spíte a predsa ste hore – príde uvedomenie toho, kto ste. Zrazu sa otvorí okno. Nemôže byť otvorené úsilím, pretože úsilie vytvára napätie – a napätie je príčinou všetkej našej mizérie. Preto je veľmi dôležité pochopiť, že meditácia nie je úsilie.
Človek musí byť ohľadom meditácie veľmi hravý, naučiť sa užívať si ju ako zábavu. Nesmie byť ohľadom nej vážny – buďte vážni a miniete. Človek musí do toho ísť veľmi radostne. A musí si byť vedomý toho, že je to padanie do hlbšieho a hlbšieho odpočinku. Nie je to koncentrácia, presne naopak, je to relaxácia. Keď ste úplne uvoľnení, po prvýkrát začnete cítiť svoju realitu; stretnete sa tvárou v tvár so svojim bytím. Keď ste zapojení do aktivity, ste takí zaneprázdnení, že nedokážete sami seba vidieť. Preto všetku aktivitu musíte pustiť, aspoň na pár hodín denne.
To je ale len na začiatok. Keď sa naučíte umenie zotrvávania v kľude, môžete byť aktívni a tichí súčasne, pretože viete, že pokoj je niečo tak hlboké, že to nemôže byť narušené ničím vonkajším. Aktivita sa odohráva vonku a v centre zostávate tichí. Potom môžete byť v meditácii 24 hodín denne a pokračovať vo všetkých aktivitách všedného života.
Ale pamätajte, meditácia nie je nič, čo pochádza z mysle. Je to niečo za mysľou. Prvým krokom je byť voči tomu hravý. Pokiaľ nie ste hraví, myseľ môže meditáciu zničiť. Obráti ju na ďalší egotrip; urobí vás veľmi vážnymi. Začnete si myslieť: “Som veľký meditátor. Som duchovnejší ako iní ľudia.” To sa stalo tisícom takzvaných svätcov, moralistov, duchovných ľudí: iba ďalej hrajú hry – subtílne hry ega. – Osho
Či už ste začiatočníci alebo pokročilí, príďte stráviť sobotné ráno sami so sebou.
Čo vás čaká?
Vedená meditácia, v ktorej budeme integrovať tri najdôležitejšie centrá človeka – srdce, hlavu a brucho. V týchto centrách máme často nerovnováhu – niektoré je slabé a ďalšie zase príliš aktívne, alebo je medzi nimi prerušená komunikácia, čo sa prejavuje najrôznejšími vnútornými konfliktami, ale aj fyzickými problémami.
V druhej časti sa budeme venovať vipassane – meditácii vhľadu a bdelej všímavosti.
Legenda hovorí, že Gautama Buddha, po tom, čo opustil palác, v ktorom vyrastal a vzdal sa všetkých svetských bohatstiev, žil medzi pustovníkmi, držal dlhé pôsty a roky rôzne trýznil svoje telo, ale predsa nedochádzal k plnému prebudeniu. Jedného dňa, ako meditoval v háji na brehu rieky, počul z člna, ktorý plával okolo neho, ako hovorí učiteľ hudby svojmu žiakovi, ktorý napínal struny na hudobnom nástroji: Nesmieš ju pritiahnuť priveľa, lebo praskne. Ale ak ju necháš príliš voľnú, nebude vydávať hudbu.
Vďaka tomuto vhľadu Buddha opustil svojich spoločníkov a vydal sa na inú cestu, ktorej plody do dnešného dňa zbierajú milióny meditujúcich po celom svete. Je to cesta rovnováhy, začiatok priateľstva tela a ducha, na ktorú nadviazali ďalší učitelia.
Prečo meditovať?
Meditácia preukázateľne:
– posilňuje imunitný systém
– zlepšuje pozornosť
– znižuje krvný tlak a riziko srdcových ochorení
– zlepšuje úzkosť a depresiu
– zvyšuje empatiu a súcit
– zlepšuje spánok
a pomáha vyrovnať sa s fyzickou i psychickou bolesťou.
Cena za večer: 8 eur
Na akciu je potrebné sa prihlásiť vopred. Prihlásiť sa môžete cez formulár vpravo, alebo mailom na info@laskia.sk
Všetky meditačné stretnutia sú vedené v súlade s konceptom Embodied Spirituality
Embodied Spirituality – alebo vtelená spiritualita vedie pozornosť do tela a do vnútorného priestoru. Posilňuje náš kontakt s telom a zdravé, vnímavé preciťovanie seba i svojho tela v každodenných situáciách.
Rozmach ezoteriky, spirituality a osobného rozvoja posledných rokov priniesol nekonečno možností spoznávať iné svety, bytosti či formy bytia a nazerať iné súvislosti našej existencie. Verím však, že už je čas sa vrátiť, obrátiť pozornosť na naše životné podmienky a upratať si tu, na Zemi.
Mnohí z nás niekedy zatúžia utiecť z tohto rušného života a hľadať ticho a pokoj v prírode, v blízkych i vzdialených krajinách, alebo v kontakte s inými svetmi. Náš rušný život v meste, náročná práca, komplikované vzťahy a zahlcujúce povinnosti každodenného života sú pritom v skutočnosti tou najlepšou duchovnou školou a verným zrkadlom toho, kde sa v živote nachádzame.
Moderný buddha sa presťahoval do mesta. Miluje život v jeho rozmanitosti. Materiálny svet a peniaze slúžia na prejavovanie jeho ducha a tvorivosti, jeho telo je nástrojom súcitu, tvorenia a lásky. Svojou pozornosťou prináša múdrosť do svojej práce i biznisu; je autentický vo svojich vzťahoch, prejavuje rešpekt prírode. Pozornosťou v malých veciach robí veľké zmeny pre seba i pre celé ľudstvo.