Peniaze, sebahodnota a čierne diery

od feb 20, 2019konštelácie, osobný rozvoj

Peniaze, sebahodnota a čierne diery

od | 20 feb, 2019 | konštelácie, osobný rozvoj

Niekedy sa cez konštelačnú prácu stretávam s ľuďmi, ktorí celý život tvrdo pracujú, sú skromní, šetria, kde sa dá, a predsa sa nedokážu dostať k povýšeniu, či rozumne nasporené peniaze využiť pre zlepšenie svojej životnej situácie. Často pôsobia nenápadne, ticho, pracovito a loajálne. Rojčia o výhre v lotérii, o tom, že ich niekto v ich myšacích kožúškoch odhalí ako popolušky a premení na princezné či princov. V povýšeniach, odmenách a výhodách ich často predbiehajú o polovicu menej kvalifikovaní, pracovití, či mladší kolegovia.

Prečo sa u niektorých ľudí peniazom jednoducho nedarí?

Pred časom som stavala veľmi zaujímavú konšteláciu žene (Zuzana), ktorá upadla do dlhov. Rodina jej nového solventného partnera jej ponúkla pôžičku, neboli si však istí, ako by sa to mohlo s ohľadom na čerstvý vzťah vyvíjať. V konštelácii sme teda postavili peniaze partnerovej rodiny a peniaze Zuzany. Peniazom rodiny sa v konštelácii dobre darilo, Zuzanine peniaze sa však cítili veľmi maličké a slabé. Keď prišli peniaze od partnerovej rodiny k nej, okamžite sa im tiež prestalo dariť a začali sa scvrkávať. Bolo jasné, že pôžička situáciu nevyrieši.

Po chvíli vyšlo najavo, že Zuzana má veľmi nízku sebahodnotu. Akúkoľvek prácu alebo službu pre niekoho spravila, robila to s pocitom, že to nie je dosť dobré, alebo že to nič neznamená, že to je stále málo. Nepociťovala vo vnútri za to žiaden kredit, chýbal tam pocit, že by sa za svoju prácu postavila. Práca bola urobená, ale akoby sa k nej nik nehlásil. Takisto nemala pocit, že si zaslúži to, čo prichádzalo k nej. Chcela s tým narábať, ale zároveň akoby sa toho štítila dotknúť. Všetko, čo dostala, akoby hádzala za seba, do čiernej diery namiesto toho, aby sa postavila za to, že jej to patrí. Jej peniaze sa cítili veľmi dotknuté, a vyjadrili sa, že keď nebudú veľké, aspoň im svojim správaním veľmi neublíži.

V konštelácii sme sa dostali až k Zuzaninmu vzťahu s mamou. V mnohých rodinách sa stane, že rodič jednoducho nemá silu, schopnosti, alebo zdroje, aby poskytol dieťaťu (okrem materiálneho zabezpečenia) to, čo potrebuje. Pozornosť, lásku, čas, potvrdenie hodnoty. Dieťa tak často nadobudne pocit, že je chyba v ňom, že nie je dosť dobré, že to, aké je, je málo, že sa musí snažiť viac, pracovať tvrdšie. Tento pocit nedostatku výživy, alebo presvedčenie, že aj to málo, ktoré dostávame, si musíme ťažko odpracovať, si potom prenášame do dospelosti. Peniaze sa stávajú novým symbolom nenaplnených potrieb, novým nedosiahnuteľným náručím matky. Vzhliadame k nim ako k všemocnému rodičovi, od ktorého žobreme aspoň pár odrobiniek a nenávidíme ho za moc, ktorú nad nami má. Boha, ktorý by nás mohol zachrániť, ak by sme sa predsalen dosť snažili.

Do peňazí a nášho vzťahu k práci, kolegom a šéfovi sa často projektuje náš vzťah k mame a otcovi. Ľudia s nevyriešeným vzťahom k rodičom často aj k peniazom pristupujú detsky. Pohŕdajú prácou, ale chceli by za ňu viac peňazí, rovnako ako pohŕdajú rodičmi, ale nevedia sa vymaniť z ich vplyvu. Niektorí presviedčajú seba aj druhých, že oni peniaze nepotrebujú, že peniaze sú zlo. Pritom sa nimi ale neustále musia zaoberať, pretože materiálny svet im neustále kladie do cesty prekážky.

Vzťah k rodičom možno nejde uzdraviť zo dňa na deň. Uvidením nezdravého prenosu na peniaze však môžete zmeniť svoj postoj k peniazom a problém nechať v tej oblasti, do ktorej patrí. Peniaze samotné sú iba nástrojom. Sú radi používané s jasnosťou a vyžadujú od nás dospelosť, rešpekt, záujem. Finančné konštelácie z vás neurobia odborníkov na burze, ani nezaručia úspech vo vašom biznise.  Vyčistia však pole od najrôznejších dier, výmoľov a bažín. A keď dokážeme jasne premýšľať a správne cítiť, ide sa dopredu omnoho ľahšie.

Chcete zistiť, ako to máte s peniazmi vy? Prihláste sa na individuálne konštelácie cez rezervačný formulár, alebo sa zúčastnite najbližšej skupiny v Poprade či Bratislave.

ODBER NOVINIEK
No Fields Found.

NAJBLIŽŠIE AKCIE

Trauma a zdravie - návrat odolnosti

KEDY: 23/02/2024 - 25/02/2024
o 19:00 - 13:00
KDE: Klincová 743/20, Bratislava
voľné miesta

Trauma a zdravie - návrat odolnosti ONLINE

KEDY: 28/03/2024 - 25/04/2024
o 19:00 - 21:00
KDE: Online, Zoom
voľné miesta

Konštelácie traumy

KEDY: 12/04/2024 - 13/04/2024
o 10:00 - 18:00
KDE: Klincová 743/20, Bratislava
voľné miesta

Konštelačná sobota v Poprade

KEDY: 27/04/2024
o 10:00 - 18:30
KDE: Nábr. Jána Pavla II. 16, Poprad
voľné miesta

> všetky kurzy <