Kraniosakrálna terapia pri liečbe migrény a bolestí hlavy

od mar 12, 2018kranio, masáže, stres

Kraniosakrálna terapia pri liečbe migrény a bolestí hlavy

od | 12 mar, 2018 | kranio, masáže, stres

Asi štvrtinu mojich klientov tvoria v súčasnosti ľudia (najmä ženy), trpiaci migrénami. Niektorí pravidelne, u ďalších je neznesiteľná bolesť hlavy hosťom raz za dlhšie obdobie, o to úpornejšie sa jej však nedá zbaviť. Pokiaľ migréna trápi aj vás, možno vás zaujme, ako sa na ňu pozerá kraniosakrálna terapia a čo s ňou dokáže urobiť.

Migréna, bolesti hlavy a nervová sústava

Migrény majú podľa všeobecnej lekárskej zhody nervový pôvod. Z pohľadu klasickej medicíny spočíva ich “liečba“ väčšinou iba v nasadení správnych analgetík, v lepšom prípade sa odporúča odstrániť stres a pozrieť sa na prípadné ďalšie spúšťače, ako sú depresia, menštruácia, použitie alkoholu, fajčenie, nedostatok spánku a pod. Veľa ľudí, ktorí trpia prudkými bolesťami hlavy, sa časom stane majstrami v trikoch, ako bolesť udržať na znesiteľnej úrovni, alebo sú neustále otrokom diét, odopierania, úsporných opatrení, ktoré znižujú kvalitu života. Príčina sa však nevyrieši.

Zdroje migrénovej bolesti môžu byť rôzne. Zvlášť u mužov, ktorí trávia veľa času za počítačom a majú stresujúcu prácu, sa často spájajú so zablokovaním krčných stavcov, alebo dlhodobým zatuhnutím šije. Problémy s krkom sa môžu prejavovať až tŕpnutím hlavy, alebo silným tlakom v zátylku, ktorý sa prenáša na oči a môže spôsobovať aj nevoľnosť. Časté sú aj migrénové bolesti hlavy v oblasti koreňa nosa, na spánkoch, alebo medzi ušami.

Aby sme tieto bolesti, ich vznik a príčinu pretrvávania pochopili, musíme sa na celý proces pozrieť z trochu komplexnejšieho uhla. Stručne si teda predstavme, ako sa na migrénu a podobné funkčné poruchy pozerá kraniosakrálna terapia.

Kraniosakrálna terapia je založená na práci s nervovým systémom, organizáciou telesných tekutín a systémom fascií.  Patrí medzi niekoľko nových terapeutických smerov, rozvíjajúcich sa od minulého storočia, ktoré vychádzajú z najmodernejších medicínskych výskumov funkčnej anatómie a zároveň berú do úvahy psychosomatický, energetický a spirituálny rozmer fyziognómie človeka. (Viaceré z týchto škôl sa už v zahraničí dočkali akreditácie a sú dokonca preplácané zdravotnou poisťovňou – pevne verím, že tento trend smeruje pomaly aj k nám a povzbudí aj tých, ktorým sa nové alternatívne trendy zlievajú do jedného veľkého strašiaka, urobiť si väčší prehľad.)

Kraniosakrálna terapia sa pozerá na lebku ako súbor spojivových a obalových väzív, ktoré udržiavajú vzájomné postavenie kostí a určujú vnútorné napätie v rámci lebky. Tieto tkanivá umožňujú správny prenos nervových impulzov, a tiež správny prietok niektorých vnútrolebečných ciev vďaka vnútrolebečným tekutinám, ktoré im dodávajú pružnosť a privádzajú výživu. Pružné, zvlhčené tkanivá sú elastické a vedia sa dobre pripôsobovať zmenám. Čo sa však stane, keď o túto schopnosť prídu?

Kde je pohyb, tam je zdravie

Keď sme chorí a máme v ústach alebo v dutinách zápal, tekutina (sliny, hlieny), ktorá normálne býva riedka a číra, sa zmení na hustú a zlepkavie. Tkanivá vysychajú a stávajú sa podráždenými. To isté sa deje aj pri vnútorných zápaloch kdekoľvek v tele. Pokiaľ má organizmus dostatok času a zdrojov sa zregenerovať, po vyliečení sa všetko vráti do normálu. Z rôznych dôvodov si však väčšina z nás choroby nepripúšťa, na doliečenie si nedá dostatok času, alebo berie lieky, ktoré prerušia prirodzenú náväznosť regeneračných procesov v tele. Rôzne miesta v našom tele tak strácajú elasticitu, dochádza k zlepeniu tkanív a neustálemu dráždeniu nervov, ktoré nimi vedú. Dôležité je tiež uvedomiť si, že dlhodobý stres alebo záťaž tiež vyčerpávajú zásoby živín a spôsobujú vnútorné napätie, takže majú na telo podobný dopad, ako chronický zápal.

Takéto miesta potom neumožňujú správne prúdenie krvi a lymfy, na niektoré miesta sa nedostáva výživa a nie sú z nich dostatočne odvádzané odpadové látky. Iným slovom – neprúdi nimi energia. Keď potom príde stres, psychická či emočná záťaž, potreba veľkého fyzického výkonu, alebo telo potrebuje od výkonu prejsť k relaxácii – to všetko sú momenty, kedy organizmus mení vzájomnú tonalitu tkanív a prepína jednotlivé vetvy nervového systému (aktivačná – sympatikus, vegetačná – parasympatikus). Miesta so zníženou elasticitou však nie sú schopné na takéto zmeny reagovať, vzniká v nich veľké napätie a nervový systém dostáva varovné signály, ktoré ale nedokáže spracovať.

Migréna či bolesti hlavy môžu byť len jedným z príznakov. Možno si však všimnete, že sa nedokážete hlbšie uvoľniť, ani keď práve nemáte nič na práci, a nemáme ani dostatok energie na veľký výkon. Váš nervový systém sa neprispôsobuje primerane situáciám, ktoré prebiehajú.

Keď sa s klientami rozprávam o období vzniku ich bolesti, vždy v histórii odhalíme niektorú z nasledujúcich udalostí –  prekonanie ťažšieho vnútorného zápalu (dutiny, stredné ucho a pod.), nosenie strojčeka, ťažšie zubné zákroky, alebo aj úder do hlavy, či pád na krížovú kosť pri športe alebo úraze. Enormný stres, alebo emočná trauma sa tiež môže podieľať na vzniku, alebo byť dodatočný spúšťač.

Migréna, kríže a menštruácia

Príčiny migrén na počudovanie musíme hľadať aj inde, než iba v hlave. Postavenie panvy a krížovej kosti priamo ovplyvňujú napätie v miechovom obale, a tiež vo svaloch pozdĺž chrbtice, ktoré môžu napätie prenášať na zátylok, alebo cez väzivové štruktúry v lebke až na čelo a ku koreňu nosa.

Veľa žien trpí migrénami alebo slabšími bolesťami hlavy v čase okolo menštruácie. Maternica vtedy klesá nižšie a celá panva sa mierne podsadí a otvorí, kostrč a krížová kosť klesá nižšie. Tým vzniká ťah v celom miechovom kanáli. Okrem hlavy je preto potrebné ošetriť aj panvu a krížovú oblasť.

Dnes sa čoraz častejšie stretávame aj s migrénou u detí či tínedžerov. Tu je obzvlášť dôležité odstrániť včas príčiny, inak môže byť migréna predzvesťou neskorších hormonálnych a vývojových porúch. Pretrvávajúce napätie a dráždenie hlavových nervov môže ovplyvniť dozrievanie endokrinného systému a ovplyvniť funkčnosť jednotlivých orgánov.

Ako kraniosakrálna terapia pri migréne pomáha?

Kraniosakrálna terapia umožňuje, aby v tele dobehli regeneračné a sebaregulačné procesy, pre ktoré telo nedostalo priestor. Vytvára priestor hlbokého uvoľnenia, v ktorom sa môže nervový systém aktualizovať a nastoliť rovnováhu. Podporou prúdenia tekutín v hlbších tkanivách pomáha zapojiť vyčlenené miesta naspäť do celku. Nie je prekvapujúce, že veľa klientov počas ošetrenia hlási vnemy, spojené s vodou – zmäknutie, rozliatie, akoby telo zvnútra bolo obmývané vlnami, akoby sa niečo rozdelené a rozdrobené spojilo opäť do celku. Telo tak obnovuje svoje schopnosti reagovať na zmeny.

V niektorých prípadoch kombinujem kraniosakrálnu terapiu s masážou Spinework – hĺbkovou neuro-muskulárnou masážou, ktorou sa bez zbytočnej bolesti dostaneme do najhlbších vrstiev svalov a k medzistavcovým priestorom krížov, hrude i krku. To ocenia najmä ľudia, ktorí z klasických masáží nepociťujú hlbšiu úľavu či dlhodobejší efekt.

Kombinácia týchto terapií môže priniesť veľkú úľavu všetkým, čo majú sedavé zamestnanie a veľa pracujú za počítačom, alebo majú stresujúce zamestnanie. Pre trvalé zlepšenie je však tiež potrebné odstrániť napríklad nesprávny postoj, alebo držanie hlavy pri práci. Ak už došlo k veľkému opotrebovaniu platničiek a väzív, zlepšenie si bude vyžadovať veľa času, v individuálnych ťažkých prípadoch už môže byť akákoľvek terapia iba príjemnou pravidelnou úľavou, nemusí však priniesť trvalé zlepšenie. I tu však býva oveľa lepšou variantou, než zaťažovať organizmus liekmi.

ODBER NOVINIEK
No Fields Found.

NAJBLIŽŠIE AKCIE

Trauma a zdravie - návrat odolnosti ONLINE

KEDY: 28/03/2024 - 25/04/2024
o 19:00 - 21:00
KDE: Online, Zoom
voľné miesta

Konštelácie traumy

KEDY: 12/04/2024 - 13/04/2024
o 10:00 - 18:00
KDE: Klincová 743/20, Bratislava
voľné miesta

Konštelačná sobota v Poprade

KEDY: 27/04/2024
o 10:00 - 18:30
KDE: Nábr. Jána Pavla II. 16, Poprad
voľné miesta

> všetky kurzy <